КАФЕДРА КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН ТА СУДОЧИНСТВА

Кафедра кримінально – правових дисциплін та судочинства

Основи оперативно – розшукової діяльності

Програма дисципліни «Оперативно-розшукова діяльність» є основним документом, що визначає змiст учбових занять, а також загальний обсяг знань та умінь, якими повинен володіти студент у результаті її вивчення. Вона передбачає формування у слухачів професійної порядності та гідності, справедливості і гуманності, дотримання прав і свобод людини і громадянина, відданості незалежній Україні.

Мета та завдання навчальної дисципліни «Оперативно-розшукова діяльність»  спрямовані на формування у студентів професіональних знань про суть цієї діяльності, її сили, форми, методи та засоби, а також надання уявлення про застосування оперативних та оперативно-технічних засобів, ведення оперативно-розшукових справ, використання інформаційних обліків органів внутрішніх справ.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні

знати: історію і перспективи розвитку, об’єкт і предмет теорії оперативно-розшукової діяльності; поняття, завдання, правову основу та принципи цієї діяльності; особливості компетенції та структуру оперативних підрозділів правоохоронних органів, що ведуть боротьбу зі злочинністю; основні методи збору та аналізу оперативної інформації; підстави проведення оперативно-розшукової діяльності; гарантії забезпечення прав і свобод людини та громадянина при здійсненні оперативно-розшукових заходів.

уміти: використовувати оперативно-пошукові та криміналістичні обліки органів внутрішніх справ у ході розкриття злочинів; оцінювати стан та особливості криміногенної обстановки; висувати оперативно-розшукові версії в ході перевірки інформації про підготовку та вчинення правопорушень; планувати проведення оперативно-розшукових заходів у процесі організації роботи по оперативно-розшуковим справам; готувати постанови про проведення оперативно-розшукових заходів, що потребують санкціонування в суді; застосовувати сили, засоби, оперативно-розшукові та оперативно-технічні заходи для розкриття та розслідування злочинів.

Слід підкреслити, що оперативно-розшукова діяльність має чітку правову основу і базується на Конституції України, кримінальному та кримінально-процесуальному законодавстві, законах України про поліцію, Службу безпеки, Прикордонні війська, Управління державної охорони як суб’єктах оперативно-розшукової діяльності. Необхідно пам’ятати, що всі суб’єкти цієї діяльності наділені рівним правом здійснювати оперативно-розшукові заходи згідно зі своєю компетенцією. У зв’язку з цим Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» передбачає єдиний порядок застосування оперативних та оперативно-технічних засобів, ведення оперативно-розшукових справ, утворення автоматизованих інформаційних систем тощо. Джерелами оперативно-розшукової діяльності, крім названих законів, є також закони України «Про прокуратуру», «Про судоустрій», постанови Верховної Ради України, які вносять зміни і доповнення до чинного законодавства, постанови Кабінету Міністрів щодо посилення боротьби зі злочинністю, Укази та розпорядження Президента України з цих питань. Основним фактором, який визначається в програмі, є перелік підстав для проведення оперативно-розшукової діяльності. Ці підстави обов’язкові для всіх оперативних підрозділів і не можуть бути розширені. Виходячи з цього, в програмі значну увагу приділено гарантіям законності проведення оперативно-розшукових заходів, які обмежують права і свободи громадян, суті їх винятковості та тимчасовості, обов’язковості санкціонування, форм контролю та прокурорського нагляду при їх здійсненні.

Викладання програмних положень курсу «Оперативно-розшукова діяльність»  тісно пов’язане з іншими галузями права, видами державної діяльності, науками і навчальними дисциплінами. Зокрема, оперативно-розшукова діяльність знаходиться у тісному взаємозв’язку з конституційним правом (система принципів, гарантій їх здійснення, охорона прав і свобод громадян); кримінально-процесуальним законодавством, законодавством про судоустрій, прокурорський нагляд і адвокатуру (основні принципи досудового розслідування, судового нагляду і вирішення кримінальних проваджень); кримінальним правом (основні питання предмета доказування в кримінальній у кримінальному провадженні, використання в оперативно-розшуковій діяльності інститутів крайньої необхідності та необхідної оборони); законодавством про виконання покарань (звернення вироку до виконання, режим виконання покарань); криміналістикою і судовою психологією (організаційні, тактичні, методичні і психологічні прийоми розслідування злочинів, провадження слідчих (розшукових) дій, судових експертиз); кримінологією (вивчення особи злочинця, причин та умов вчинення злочинів, розроблення рекомендацій з їх нейтралізації). У Програмі враховані також досягнення адміністративного права, судової медицини і судової психіатрії, економічних та фінансових галузей права. Важливими умовами є вивчення позитивного досвіду діяльності оперативних підрозділів у протидії злочинності, знання організації взаємодії оперативних підрозділів поліції з відповідними правоохоронними органами і організаціями інших держав.

У зв’язку з цим при викладанні курсу «Оперативно-розшукова діяльність»  значна увага приділяється одержанню слухачами знань щодо використання оперативно-розшукових матеріалів як приводів та підстав для відкриття кримінального провадження, отримання фактичних даних, які можуть бути доказами у справі, взаємного інформування підрозділів, уповноважених здійснювати оперативно-розшукову діяльність, та інших правоохоронних органів відповідно до їх компетенції.

Loading